Így intézkedj, ha közlekedési baleset ér

Természetesen mindenki igyekszik elkerülni, hogy közlekedési baleset részese legyen, de még a legnagyobb körültekintés ellenére is bármikor megtörténhet a baj. Mivel sokan nincsenek felkészülve az ilyen esetekre, az alábbiakban összegyűjtöttük miként is intézkedjünk, ha közlekedési baleset ér minket.

Első teendők baleset esetén

Közúti baleset esetén, az első és legfontosabb amit megtehetünk, hogy győződjünk meg arról, hogy történt-e személyi sérülés. Ez egyébként állampolgári kötelességünk is, még akkor is, ha nem voltunk közvetlen résztvevői az eseménynek.

Személyi sérülés esetén a mentőket és a rendőrséget mindenképpen értesítenünk kell. Akkor is érdemes hívni a rendőrséget, ha nincs személyi sérülés, de nagy az anyagi kár, vagy a felek másképp látják a történteket, vagy ha külföldi vagy közüzemi gépjárművel ütközünk.

Az érintett felek kötelesek megvárni a rendőr érkezését, ezután a helyszínt csak az ő engedélyével hagyhatják el. A baleset részesei a helyszínen kötelesek átadni egymásnak a személy és gépjármű azonosításához és a kötelező felelősség-biztosítás meglétének igazolásához szükséges adatokat, valamint a baleset lényeges körülményeire vonatkozó információkat. Autóbaleset esetén erre a legcélszerűbb megoldás a Baleseti Bejelentő nyomtatvány kitöltése.

Gyors segélyhívás baleset esetén

Az autómentő szakszerűen elszállítja a sérült balesetet szenvedett autót.
Az autómentő elszállítja a közlekedési balesetben megsérült vétlen autót.

A segélyhívásnak legegyszerűbb módja a telefonon történő bejelentés. Telefonon több helyről is kérhetünk segítséget, melyek közül a legfontosabbak a mentők (104), a tűzoltók (105) és a rendőrség (107). Ezek a számok egyébként minden távbeszélő állomásról ingyenesen hívhatók, ráadásul az autópályák mentén is vannak segélykérő telefonok. Mobilról a legcélszerűbb az általános segélykérő telefonszámot, a 112-est hívni.

Amit feltétlenül mondjuk a telefonban:

  • telefonszámunkat,
  • baleset pontos helyét, vagy hozzávetőleges tájékozódási pontokat,
  • sérültek számát, korát, nemét, esetleges különleges körülményeket (pl.: a sérült nő terhes),
  • baleset fajtáját (pl.: autóbaleset, kerékpáros, gyalogos elütés, stb..),
  • egyéb veszélyforrásokról való tájékoztatás (kidőlt a villanyoszlop, folyik az üzemanyag, stb…)

Baleset helyszínének biztosítása

Ha nincs személyi sérülés, az első és legfontosabb tennivalónk, hogy rögzítsük a nyomokat, ne változtassunk a baleseti helyszínen, a gépjárművek helyzetéről készítsünk fotókat, vagy videofelvételt. A rendőr által elkészített feljegyzésekből, jegyzőkönyvről a helyszínen nem kaphatunk másolatot, ezekről az irodában hiteles másolatok készülnek, mely utólag kikérhető. Fontos, hogy amíg a helyszínelők meg nem érkeznek és engedélyt nem adnak a helyszín elhagyására, nem szabad elmozdítani az autókat. Amennyiben a károkozó továbbhajt, igyekezzünk felírni a rendszámát, keressünk tanúkat, feltétlenül hívjunk rendőrt. Ha nem ismert a károkozó autó rendszáma, akkor kárunkat sajnos a kötelező biztosítás nem téríti meg. Ezesetben kárunkat csak saját casco biztosítónknak tudjuk bejelenteni. Ismeretlen gépjármű által okozott kárt csak akkor térít meg a MABISZ Kártalanítási számla, ha súlyos személyi sérülés, vagy halálos baleset történt.

Baleseti bejelentő lap kitöltése

A Baleseti Bejelentő nyomtatvány kitöltése nagyon  fontos, mely egy szabványos, kék-sárga színű Európában egységes formanyomtatvány. Ha nincs kéznél, egy üres papírlapon is rögzíteni lehet a baleset körülményeit, valamint a résztvevők adatait. A bejelentő lap hiánya, vagy ki nem töltése miatt a károkozó később meggondolhatja magát, és másképp adhatja elő a történteket, ami gátolhatja a kárrendezést is. Ha nincs kéznél a Baleseti Bejelentőlap, és a károsult és a károkozó is rendelkezik okostelefonnal, akkor az e-kárbejelentő mobiltelefonos alkalmazás használatával is ki lehet tölteni a kék-sárga bejelentőt. Az alkalmazás használatával egyúttal a kárbejelentés is megtörténik.

Fontos megjegyezni, hogy a Baleseti Bejelentő kitöltésekor nem szükséges a felek megegyezése, ellentétes kárleírások is közölhetők, valamint azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a Baleseti Bejelentő kitöltése nem jelenti automatikusan a felelősség elismerését.

Emellett ne feledkezzünk meg az esetleges tanúk nevének és lakcímének feltüntetéséről sem. Ha nincs vita a koccanó felek között, a károkozó írja rá a bejelentő lapra, hogy „felelősségemet elismerem”. Ezt utólag nehéz behajtani, nélküle nem megy simán a kárrendezés.

Ha van kéznél fényképezőgép vagy okostelefon, készítsünk fényképet, vagy videofelvételt a baleset helyszínéről. Fotózzuk le az autók megállás utáni helyzetét. A lényeg, hogy jól látható legyen az autók egymáshoz és az úthoz viszonyított helyzete, valamint a rendszáma is. Ugyanezért fontos, hogy tanúkat keressünk, és ha találtunk, jegyezzük fel az adataikat is, aztán másnap elindulhat az autóbaleset kárrendezési folyamata.

Sérült autó elszállítása

Miután lezajlott a helyszínelés, vagy annak hiányában a Baleseti Bejelentő lap kitöltése is megtörtént, akkor már csak a sérült jármű elszállításáról kell gondoskodnunk. Ehhez a legcélszerűbb egy a helyszínhez közeli vidéki, vagy budapesti autómentő felkeresése. Ez esetben is szükség lesz az adatinkra, a helyszín megadására, valamint a sérült járművünk paramétereire. Ezt követően az autómentő felkészülten szállhat ki a helyszínre.

Összegezve:

Amennyiben tehát balesetet szenvednénk, akkor a legfontosabb, hogy a sérültek állapotáról meggyőződjünk, majd ezt követően rögzítsük a baleset körülményeit. Amennyiben ezek megtörténnek, akkor azzal a helyszínelést és a későbbi kárrendezést is megkönnyíthetjük.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük